Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46719160104986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 24.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans Ice Cream (Similarity score: 3.95)
- Grandessa Cookie Dough (Similarity score: 5.97)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 7.61)
- Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Peppermint Bon Bon Premium Ice Cream, Peppermint Bon Bon (Similarity score: 7.94)
- Ice Cream (Similarity score: 7.94)
- Market Pantry Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 8.17)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 9.03)
- Talenti Gelato (Similarity score: 9.03)
- Milka Glace Brownies & Berry (Similarity score: 9.25)
- Leclerc Tarte Citron Meringué (Similarity score: 9.29)
- Leclerc Tarte Citron (Similarity score: 9.43)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse (Similarity score: 9.94)
- Migros Mochi Ice Cream (Similarity score: 10.65)
- Gut & Günstig Eiscreme Vanille (Similarity score: 10.85)
Ingredients List
- Milk
- Black Rasp N Berry Puree
- Chocolate Chunks
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Whey
- Whey Solids
- Skimmed Milk Powder
- And Edible Salts
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)