La Laitière,Nestlé Feuilleté de Mousse chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 2.11 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 8.25g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.47619047619048% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 77.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77.2mg |
| Sugars | 19.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Feuillete De Mousse (Similarity score: 1.79)
- Nestle Nestle Gold Knackige Mousse Schokolade (Similarity score: 4.61)
- Bear Mountain Ice Cream (Similarity score: 7.18)
- Nestlé After Eight Mousse De Chocolate Negro (Similarity score: 7.30)
- Ice Cream (Similarity score: 7.33)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 7.73)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.47)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.47)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.47)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 8.92)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.99)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.99)
- Chocolate Flavored Chips In Mint Ice Cream, Mint Chocolatey Chip (Similarity score: 9.03)
- Ice Cream (Similarity score: 9.27)
- Black Raspberry Flavored Chip Ice Cream (Similarity score: 9.31)