La Laitière,Nestlé Feuilleté de Mousse Menthe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.69343065693431% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 18.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asael Farr & Sons Company Premium Ice Cream (Similarity score: 4.58)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 4.80)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Americone Dream Ice Cream Cup (Similarity score: 5.43)
- Nestlé Feuilleté De Mousse (Similarity score: 7.15)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.23)
- Weis Quality Premium Ice Cream (Similarity score: 8.06)
- Premium Chocolate Ice Cream Blended With Deep Dark Cocoa, Double Dark Chocolate (Similarity score: 8.32)
- Nestlé Feuilleté De Mousse Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.38)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.76)
- Premium Belgian Chocolate Ice Cream (Similarity score: 8.98)
- Neapolitan Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 9.13)
- Nestlé,la Laitière Velours De Crème (Similarity score: 9.16)
- La Laitière,nestlé Velours De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 9.16)
- Weis Quality Premium Ice Cream (Similarity score: 9.45)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 9.45)
Ingredients List
- Thickener
- Colour
- Acidity Regulator
- Cocoa Butter
- Flavouring
- Sweetener
- Sugar
- Cream
- Hydrogenated Vegetable Oil
- Skimmed Milk Powder
- Lactose
- E428
- Natural Mint Flavouring
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)