Nestlé Feuilleté de mousse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.51612903225806% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.5% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 17.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dutch Chocolate Premium Ice Cream, Dutch Chocolate (Similarity score: 5.45)
- Premium Vanilla Flavored & Chocolate Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 5.82)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 5.82)
- Homemade Style Vanilla Flavored Premium Ice Cream, Homemade Style Vanilla (Similarity score: 6.23)
- Vanilla Flavored Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 7.01)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Menthe (Similarity score: 7.15)
- Nestlé,la Laitière Velours De Crème (Similarity score: 7.19)
- La Laitière,nestlé Velours De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.19)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 7.86)
- Asael Farr & Sons Company Premium Ice Cream (Similarity score: 8.10)
- Weis Quality Premium Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- Blue Bunny, Walls Enterprises Inc Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 8.91)
- Premium Selections Ice Cream (Similarity score: 9.30)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.33)
- Neapolitan Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 9.35)
Ingredients List
- Whole Milk
- Skimmed Milk Powder
- Beef Gelatin
- Emulsifier
- Vanilla Flavouring
- Sweetener
- Sugar
- Cream
- Dark Chocolate
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Chocolate Powder
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)