La Laitière,Nestlé Glace en bac vanille spéculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 23.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salted Caramel Ice Cream With Mochi Bits (Similarity score: 7.81)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.30)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 8.72)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 8.72)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 9.92)
- Le Mochi Glacé (Similarity score: 11.98)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Camp Coffee (Similarity score: 12.88)
- Auchan Éclair Café (Similarity score: 14.01)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Birthday Party Birthday Cake Flavored Reduced Fat Ice Cream With Swirls Of Blue Frosting & Colorful Confetti Sprinkles Layered Between Two Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 14.06)
- Birthday Party Sandwich (Similarity score: 14.06)
- Nestle, Skinny Cow, Ice Cream Cones, Chocolate Mint Ganache, Chocolate Mint Ganache (Similarity score: 14.52)
- Breyers, Unilever Peanut Butter Chocolate Frozen Dairy Dessert Cups, Peanut Butter Chocolate (Similarity score: 14.66)
- Ben & Jerry's Glace En Pot Vanilla Pecan Blondie (Similarity score: 15.20)
- Ice Cream (Similarity score: 15.24)
- Vanilla Frozen Dairy Dessert Between Two Vanilla Wafers Cookie Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 16.36)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Emulsifier Mono And Diglycerides Of Fatty Acids
- E322
- Stabiliser
- Natural Flavouring
- Cinnamon Powder
- Exhausted Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Reconstituted Skimmed Milk
- Natural Vanilla Flavouring
- Raising Agent
- Wheat Starch
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Wheat Flour
- Milkfat
- Colza Oil
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)