Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 6.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.51999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 22.22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière,nestlé Glace En Bac Vanille Spéculoos (Similarity score: 8.30)
- Salted Caramel Ice Cream With Mochi Bits (Similarity score: 8.36)
- Nestle, Skinny Cow, Ice Cream Cones, Chocolate Mint Ganache, Chocolate Mint Ganache (Similarity score: 10.30)
- Ben & Jerry's Glace En Pot Vanilla Pecan Blondie (Similarity score: 10.52)
- Breyers, Unilever Peanut Butter Chocolate Frozen Dairy Dessert Cups, Peanut Butter Chocolate (Similarity score: 11.06)
- Auchan Éclair Café (Similarity score: 13.64)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 14.16)
- Le Mochi Glacé (Similarity score: 14.73)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 14.92)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 14.92)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- Creamy Vanilla Ice Cream Filled With Strawberries, Layered On White Cake Topped With Strawberry Puree, Whipped Topping & Vanilla Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Strawberries & Cream (Similarity score: 16.93)
- Red Velvet Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 16.94)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.90)
- Monoprix Galette Frangipane (Similarity score: 18.12)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Cocoa
- Dark Almond Pieces
- Almond
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)