La Laitière,Nestlé La Laitière Chocolat et Fleur de Sel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 877kj (210 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 877kj (210 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.86956521739131% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 24.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc, E Leclerc Tarte Aux Fraises (Similarity score: 9.43)
- Lovin' Scoopful Lovin' Scoopful, Gourmet Light Ice Cream, Baba's Butter Pecan Brittle (Similarity score: 10.59)
- Ice Cream (Similarity score: 14.39)
- La Laitière,nestlé Chocolat Caramel Sauce Caramel Beurre Salé (Similarity score: 15.73)
- Salty Caramel Ice Cream, Salty Caramel (Similarity score: 16.81)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 17.58)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 18.25)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 19.00)
- Dr Oetker Mousse Au Chocolat (Similarity score: 19.61)
- So Delicious Dairy Free Snickerdoodle Cashewmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 20.05)
- Open Nature Gelato (Similarity score: 20.71)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 22.95)
- Éclair (Similarity score: 22.98)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 23.23)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 23.23)
Ingredients List
- Water
- Emulsifier
- Stabiliser
- Cocoa Butter
- Fleur De Sel
- Skimmed Milk
- Cream
- Chocolate Powder
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Sugar
- Fat Reduced Cocoa
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)