La Laitière,Nestlé Chocolat Caramel Sauce Caramel Beurre Salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 884kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 884kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.627906976744185% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc, E Leclerc Tarte Aux Fraises (Similarity score: 10.35)
- Ice Cream (Similarity score: 10.45)
- Lovin' Scoopful Lovin' Scoopful, Gourmet Light Ice Cream, Baba's Butter Pecan Brittle (Similarity score: 12.63)
- Light Ice Cream, Caramel Cookie Fix (Similarity score: 14.33)
- La Laitière,nestlé La Laitière Chocolat Et Fleur De Sel (Similarity score: 15.73)
- Strawberry Cheesecake Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 16.34)
- Signature Select Chocolate Ice Cream (Similarity score: 16.35)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.56)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.90)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.90)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.90)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.90)
- Leclerc Tarte Aux Pommes (Similarity score: 17.87)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 18.65)
- Glace Caramel Beurre Sale (Similarity score: 19.10)
Ingredients List
- Water
- Fat Reduced Cocoa
- Salted Butter
- Colour
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Flavouring
- Salt
- Skimmed Milk
- Cream
- Glucose Syrup
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- E150
- Chocolate Powder
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)