La Laitière,Nestlé Le Petit Pot de Crème Saveur Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 853kj (204 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 853kj (204 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.97435897435898% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 71.12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71.1mg |
| Sugars | 15.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Ice Cream Cups (Similarity score: 2.59)
- Vanilla Flavored Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 4.68)
- Artificially Flavored Vanilla & Chocolate Ice Cream Cups, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 6.06)
- Ice Cream (Similarity score: 7.08)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Green Mint Chocolate Chip Ice Cream, Green Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.69)
- Purple Cow French Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 9.22)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 9.75)
- Supervalu Inc Ice Cream Cups (Similarity score: 9.76)
- Sundae Cups Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 9.76)
- Vanilla Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 9.76)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 9.76)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 9.76)
- Sundae Ice Cream Cups (Similarity score: 9.76)
- Purple Cow Sundae Cups Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.76)
Ingredients List
- Whole Milk
- Acidity Regulator
- Cream
- Sugar
- Fresh Egg
- Egg Yolk
- Dehydrated Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Modified Corn Starch
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)