Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 15.62g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 4.75)
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Saveur Vanille (Similarity score: 7.08)
- Bonne Maman Crème Au Chocolat Cuite Au Four Bonne Maman (Similarity score: 8.47)
- Vanilla Flavored Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 8.55)
- Roundy's Ice Cream Cups (Similarity score: 8.58)
- Ice Cream (Similarity score: 9.34)
- Artificially Flavored Vanilla & Chocolate Ice Cream Cups, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 9.50)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Coconut Pineapple (Similarity score: 9.64)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 10.05)
- Ice Cream (Similarity score: 11.06)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 11.55)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Agave Dream Ice Cream (Similarity score: 11.70)
Ingredients List
- Milk
- E339
- E466
- Sodium Citrate
- E433
- E407
- Natural Flavouring
- Artificial Flavouring
- E160b
- Cream
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Whey
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)