La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée à la noisette d'Italie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916.0kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0.78 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.78 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.36g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.36g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 34.72840605520926% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.7% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 40.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40.0mg |
| Sugars | 24.67g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Gelatomadre (Similarity score: 15.33)
- Glace Noisette (Similarity score: 16.44)
- Adélie Nougat Glacé (Similarity score: 16.89)
- Picard Crème Glacée Pistache Avec Éclats D’amande (Similarity score: 21.19)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 22.44)
- Blue Mountain Organics, Cappuccino Gourmet Coffee Frozen Dessert (Similarity score: 23.46)
- Raley's Gelato, Sicilian Almond (Similarity score: 23.71)
- La Fageda Gelat De Vainilla Amb Nous De Macadamia (Similarity score: 24.13)
- What The French What The French (Similarity score: 24.49)
- U Glace Façon Rocher Praliné (Similarity score: 24.82)
- Wwf Operating Company Soymilk Cookie Dough Non Dairy Frozen Dessert, Soymilk (Similarity score: 24.96)
- Coppenrath & Wiese Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 25.62)
- So Delicious Dairy Free Soy Milk Dessert (Similarity score: 26.87)
- Ma Crème Glacée Au Nougat De Montélimar (Similarity score: 28.92)
- What The French (Similarity score: 29.52)