Wwf Operating Company Soymilk cookie dough non-dairy frozen dessert, soymilk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 5.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.03g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.03g |
| Saturated Fat | 3.61g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 38.900862068965516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 22.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- So Delicious Dairy Free Soy Milk Dessert (Similarity score: 19.05)
- Pistache Crème Glacée (Similarity score: 19.91)
- G7 Gelatomadre (Similarity score: 20.18)
- Jampi Glace Cacao Et Macaron (Similarity score: 20.87)
- Food Union, Rīgas Piena Kombināts, Premium Pistāciju Saldējums Ar Mandelēm Un Pistācijām Ekselence (Similarity score: 21.40)
- Target Stores Greek Yogurt (Similarity score: 21.72)
- U Glace Façon Rocher Praliné (Similarity score: 21.99)
- Glace Noisette (Similarity score: 23.09)
- La Fageda Gelat De Vainilla Amb Nous De Macadamia (Similarity score: 23.90)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée À La Noisette D'italie (Similarity score: 24.96)
- Oatly Oatly Vanilla (Similarity score: 24.99)
- What?! The French Do You Do You (Similarity score: 26.13)
- Adélie Nougat Glacé (Similarity score: 27.69)
- Migros,midor Japonais (Similarity score: 28.45)
- Gâteau Aux Fromage Aux Fraises (Similarity score: 28.48)
Ingredients List
- Soymilk
- Tapioca Dextrose
- E412
- Algin
- Yucca Extract
- Sea Salt
- E418
- E160b
- Cane Sugar
- Cookie Dough
- Tapioca Syrup
- Chocolate Flake
- Soya Oil
- Chicory Root
- Natural Flavouring
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)