La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée au marron avec brisures de marrons glacés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 859kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 859kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.62 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.62 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 28.166666666666664 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 28.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.51g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.51g |
| Saturated Fat | 3.22g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 63.38582677165354% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.4% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 30.93g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Ecorino Red Fruit (Similarity score: 24.42)
- Erhard Pâtissier Glacier Mochis Glacés Mangue Noix De Coco Sakura (Similarity score: 24.55)
- Picard Vacherin Vanille Framboise La Pièce De 1600 Millilitres (Similarity score: 25.14)
- U, U Saveurs Dessert Pâtissier Pêche Jaune, Crème Fouettée Vanillée Et Framboise (Similarity score: 26.26)
- Adelie, Les Créations Le Savoureux Fraisier (Similarity score: 27.16)
- Netto Le Savoureux Fraisier (Similarity score: 27.16)
- Panna Cotta Panna Cotta Fruits Rouges (Similarity score: 28.36)
- Auchan Cône Pêche Framboise 434 4 G (Similarity score: 30.81)
- Adelie,intermarché Cônes Fruits Rouges (Similarity score: 31.44)
- Gelatelli Ecorino Mangue Passion (Similarity score: 31.62)
- Picard Charlotte Aux Fruits Rouges (Similarity score: 32.21)
- Thiriet Crumble (Similarity score: 34.08)
- U Saveurs, U Fontainebleau Sur Lit De Mangue Passion (Similarity score: 34.62)
- Méchamment Bon Panna Cotta Fruits Rouges (Similarity score: 35.15)
- Sobreval Panna Cotta Aux Fruits Rouges (Similarity score: 35.15)
Ingredients List
- Potato Protein
- Vanilla Extract
- Stabiliser
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Sugar
- Invert Sugar Syrup
- Fresh Cream
- Dextrose
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)