La Menorquina Dino egg
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Baked Alaska (Similarity score: 7.66)
- M&m's, M&ms Glaces M&m's (Similarity score: 8.05)
- Picard 4 Poules Glacées (Similarity score: 8.24)
- Delhaize Cornet De Glace Vanille Chocolat (Similarity score: 8.99)
- Hertog Hertog Stracciatella Roomijs (Similarity score: 9.76)
- Ijsboerke Bûche Vanille Chocolat (Similarity score: 9.91)
- Chocolate Marshmallow Swirl, Real Ice Cream (Similarity score: 10.10)
- Qualité & Prix Cassata (Similarity score: 10.85)
- Pistachio Gelato, Pistachio (Similarity score: 11.06)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 11.35)
- M&m's,mars Chocolat France Glaces M&m's (Similarity score: 11.84)
- Carte D'or,unilever Menthe Aux Éclats De Chocolat Noir (Similarity score: 12.03)
- Coop Gelato Menta E Cioccolato (Similarity score: 12.41)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Carte D'or,unilever Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Eclats De Chocolat Noir (Similarity score: 13.20)