La Nature en Confiture Cassis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confettura Bio Extra Di Mirtilli (Similarity score: 1.73)
- La Chambre Aux Confitures Confiture Myrtille Citron Vert (Similarity score: 3.00)
- Nature Active Bio, Mama Anja Marmelade Zwetschge (Similarity score: 5.87)
- Confiture Mûre Les Vignerons De Grimaud (Similarity score: 5.91)
- Nature Active Bio Confiture D'abricots Bio Extra (Similarity score: 8.18)
- Confitures Ardéchoises,soppreg Mûre Confiture Extra (Similarity score: 10.51)
- Matin Des Pyrénées,copyr Marmelade Orange Amère (Similarity score: 10.68)
- J M Chatelain Gelée Extra Mûres (Similarity score: 10.80)
- Albert Ménès Confiture Extra De Figue Bio (Similarity score: 11.62)
- San Cassiano Confiture De Figues (Similarity score: 12.77)
- Rapsodia Powidła Węgierkowe (Similarity score: 12.96)
- Du Bruit Dans La Cuisine Confiture Fraise Coquelicot (Similarity score: 13.04)
- Lucien Georgelin Confiture De Noel (Similarity score: 13.40)
- Confitures Ardéchoises Confitures Ardéchoises Coing (Similarity score: 14.16)
- Jean Marc Chatelain Confiture (Similarity score: 14.53)
Ingredients List
- Blackcurrant
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)