Nature Active Bio, Mama Anja Marmelade Zwetschge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confettura Bio Extra Di Mirtilli (Similarity score: 5.66)
- Nature Active Bio Confiture D'abricots Bio Extra (Similarity score: 5.66)
- La Chambre Aux Confitures Confiture Myrtille Citron Vert (Similarity score: 5.84)
- La Nature En Confiture Cassis (Similarity score: 5.87)
- Confiture Mûre Les Vignerons De Grimaud (Similarity score: 8.49)
- Lucien Georgelin Confiture De Noel (Similarity score: 8.76)
- Confitures Ardéchoises,soppreg Mûre Confiture Extra (Similarity score: 8.95)
- J M Chatelain Gelée Extra Mûres (Similarity score: 9.06)
- Matin Des Pyrénées,copyr Marmelade Orange Amère (Similarity score: 9.22)
- Jean Marc Chatelain Confiture (Similarity score: 10.77)
- San Cassiano Confiture De Figues (Similarity score: 11.32)
- La Chambre Aux Confitures Confiture Fraise Savoureuse (Similarity score: 11.75)
- Jean Paul Vincensini Et Fils Confiture Corse Extra Châtaigne Bio (Similarity score: 12.40)
- La Chambre Aux Confitures Fraise Gariguette (Similarity score: 12.81)
- Confitures Ardéchoises,soppreg Cassis Confiture Extra Au Sucre De Canne (Similarity score: 14.91)