la pastora de guadarrama Queso Fresco de cabra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.8g |
| Saturated Fat | 17.08g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.0675105485232% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.1% |
| Saturated Fat Value | 17.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Diléa Mozarella Sans Lactose (Similarity score: 10.86)
- Del Gaudio Gourmet Burrata Affumicata (Similarity score: 18.00)
- Deluxe Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 24.51)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 26.59)
- Buffalo's Milk Mozzarella (Similarity score: 26.61)
- Delhaize Mozzarella (Similarity score: 27.45)
- Fromage De Chevre (Similarity score: 27.59)
- Leaderprice Pain Au Chocolat Pur Beurre (Similarity score: 27.59)
- Lovilio (Similarity score: 28.59)
- Hacendado Tarta De Queso (Similarity score: 31.43)
- Romadur (Similarity score: 31.75)
- Nice! Chews Candy (Similarity score: 32.07)
- Sanguedolce Treccia Pugliese (Similarity score: 32.18)
- Saputo Mozzarella Fresca (Similarity score: 33.33)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 33.35)