Fromage de chevre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.65g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.65g |
| Saturated Fat | 13.32g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 13.3g |
| Score | 9 |
| Sodium | 166.4mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 166.4mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saputo Mozzarella Fresca (Similarity score: 12.82)
- Buffalo's Milk Mozzarella (Similarity score: 13.81)
- Cucina Mozarella Maxi (Similarity score: 18.08)
- Quiche Épinard Et Chèvre (Similarity score: 19.59)
- Trecce Di Mozzarella (Similarity score: 21.18)
- Sanguedolce Treccia Pugliese (Similarity score: 21.97)
- Diléa Mozarella Sans Lactose (Similarity score: 25.24)
- La Pastora De Guadarrama Queso Fresco De Cabra (Similarity score: 27.59)
- Auchan Tropezienne 6 Parts (Similarity score: 29.57)
- Aix&terra Crème De Basilic (Similarity score: 31.31)
- Alice Et Bio Pizza Margherita (Similarity score: 31.52)
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 31.96)
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 31.96)
- Leaderprice Pain Au Chocolat Pur Beurre (Similarity score: 32.26)
- 16 Mini Eclairs (Similarity score: 33.75)