La Perle des Dieux Filets de maquereaux escabèche, épices et aromates
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.96 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 29.80132450331126% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.8% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Perle Des Dieux Filets De Maquereaux À L'escabèche, Aux Tomate, Épices Et Aromates (Similarity score: 0.00)
- Les Dieux Filets De Maquereaux Escabèche (Similarity score: 6.04)
- Pilons De Poulet À La Provençale (Similarity score: 16.72)
- Carrefour Cuisses De Poulet Avec Portion De Dos À La Provençale (Similarity score: 16.76)
- Terrine De La Mer Au Saumon (Similarity score: 17.41)
- Carrefour Cuisses De Poulet À La Provençale (Similarity score: 17.65)
- Casino Filets De Maquereaux À L'escabèche (Similarity score: 19.92)
- Casa Azzurra Pâte À Pizza (Similarity score: 20.14)
- Alteza Sardinas En Aceite De Girasol (Similarity score: 20.80)
- Buitoni, Piccolinis Piccolinis Mini Pizzastomate Mozzarella (Similarity score: 21.22)
- Merguez Camille Poiraud (Similarity score: 22.10)
- Raley's Frozen Ravioli, Feta Cheese & Pine Nut (Similarity score: 22.41)
- Eating Right Margherita Pizza (Similarity score: 22.54)
- Lean Cuisine White Meat Chicken, Tomato, Bacon & A Ranch Club Sauce In A Flavorful Flatbread Melt, Chicken Ranch Club Flatbread Melt (Similarity score: 22.85)
- Sardines À L’huile « mon Millésime » (Similarity score: 23.42)
Ingredients List
- White Wine
- Rice Flour
- Sugar
- Salt
- Thickener
- Water
- White Wine Vinegar
- Colza Oil
- Tomato Concentrate
- Gherkin
- Spice
- Spice
- Tomato Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)