La Prpvidencia Corn Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 820kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 820kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.92g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.92g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Burrita Corn Tortillas (Similarity score: 5.66)
- Canarias Yerba Mate (Similarity score: 19.09)
- Hacendado Patatas Bravas Con Allioli (Similarity score: 21.98)
- Aptonia Hydra (Similarity score: 23.87)
- Essential Everyday Soft Taco White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 24.04)
- Tortillas (Similarity score: 24.08)
- Tortillas (Similarity score: 24.08)
- Table Style Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 24.08)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 24.08)
- Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 24.08)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 24.08)
- Frescados Yellow (Similarity score: 24.76)
- Mama Lupe's, Soft Corn Tortillas (Similarity score: 25.06)
- Southgate Red Beans & Rice With Onions & Bell (Similarity score: 27.34)
- Läkerol, Sperlari Läkerol Sugarfree Pastilles (Similarity score: 27.85)
Ingredients List
- Ground Corn Treated With Lime
- Water
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)