Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 3.8 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 19mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 19mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- White Corn Tortillas (Similarity score: 0.00)
- Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 0.00)
- Table Style Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 0.00)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 0.00)
- Tortillas (Similarity score: 0.00)
- Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 6.39)
- Corn Tortillas (Similarity score: 13.35)
- Frescados Yellow (Similarity score: 14.43)
- John's Sweet Potato Gnocchi (Similarity score: 15.49)
- Banza Shells (Similarity score: 16.75)
- Banza Linguine (Similarity score: 16.75)
- Four Season Loading… (Similarity score: 16.93)
- Italian Village Cavatelli Homestyle Pasta (Similarity score: 22.16)
- La Prpvidencia Corn Tortillas (Similarity score: 24.08)
- Wegmans Natural Peanut Butter (Similarity score: 25.06)
Ingredients List
- Yellow Corn Flour
- Water
- Contains 2% And Less Of The Following
- E466
- Preservative
- E338
- Enzyme
- Dextrose
- E516
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)