les merveilles girondines Véritable canelé de Bordeaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 43g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Canelés De Bordeaux (Similarity score: 0.00)
- Maison Vital Ainé Canelé De Bordeaux (Similarity score: 0.00)
- Les Delices De Bordeaux,aquitaine Spécialités Canelés De Bordeaux (Similarity score: 2.83)
- Canelés De Bordeaux (Similarity score: 5.66)
- 8 Canelés Au Rhum Et A La Noix De Coco (Similarity score: 13.05)
- Aquitaine Spécialités Canelé (Similarity score: 16.97)
- Pâte À Tartiner (Similarity score: 17.35)
- Sachet Caneles (Similarity score: 17.39)
- Choice,gb Glace,unilever Soft Caramel Toffee (Similarity score: 23.58)
- Dulce De Leche (Similarity score: 23.83)
- Aquitaine Spécialités 8 Canelés De Bordeaux Lunch (Similarity score: 24.21)
- Canelés Au Miel (Similarity score: 25.07)
- Holly Lane Connoisseur Christmas Pudding (Similarity score: 25.48)
- Holly Lane,aldi Connoisseur Christmas Pudding (Similarity score: 25.48)
- Aldi 6 Cannelés De Bordeaux Pays Gourmand Aldi (Similarity score: 26.44)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Wheat Flour
- Rum
- Whole Powdered Egg
- Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)