Canelés au miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9000000953674g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857264499236% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 63.999998569488mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 41g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aquitaine Spécialités 8 Canelés De Bordeaux Lunch (Similarity score: 9.51)
- Sachet Caneles (Similarity score: 13.35)
- Holly Lane Connoisseur Christmas Pudding (Similarity score: 17.46)
- Holly Lane,aldi Connoisseur Christmas Pudding (Similarity score: 17.46)
- Target Corporation, G Debbas Chocolatier Inc Target Corporation, Gourmet Vanilla Caramels (Similarity score: 18.78)
- Netto Cône Gourmand Crunchy Choco (cg) X6 (Similarity score: 21.51)
- Aldi 6 Cannelés De Bordeaux Pays Gourmand Aldi (Similarity score: 21.84)
- Pâte À Tartiner (Similarity score: 22.16)
- Canelés De Bordeaux (Similarity score: 25.07)
- Maison Vital Ainé Canelé De Bordeaux (Similarity score: 25.07)
- Les Merveilles Girondines Véritable Canelé De Bordeaux (Similarity score: 25.07)
- Les Delices De Bordeaux,aquitaine Spécialités Canelés De Bordeaux (Similarity score: 25.86)
- Dulce De Leche (Similarity score: 26.56)
- Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.92)
- Nestlé Extrême Cœur Fondant Caramel (Similarity score: 27.76)