Les Petits Fruits Confiture d'automne coing poire aux noix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1007kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1007kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.090909090909092% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.1% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 54g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Cuillère Gourmande Confiture D'abricot Du Roussillon (Similarity score: 25.42)
- André Guépratte Confit De Figues (Similarity score: 27.26)
- La Fageda Mermelada De Higos (Similarity score: 27.32)
- Bioartesa Orejones De Albaricoque Bio (Similarity score: 31.40)
- Coaliment Dulce De Membrillo (Similarity score: 34.80)
- Dia Dulce De Membrillo (Similarity score: 40.19)
- Ja! Soft Feigen (Similarity score: 43.70)
- Confiture Tomates Vertes (Similarity score: 45.38)
- Biolo'klock Confiture De Physalis Fabrication Artisanale (Similarity score: 47.49)
- Les Fermes De Gally Confiture Extra Cerise Griotte (Similarity score: 47.65)
- Pommes Déshydratées (Similarity score: 48.55)
- La Cuillère Gourmande Confiture D'abricot (Similarity score: 49.95)
- Delicata Quartiers De Pommes Séchées (Similarity score: 51.25)
- La Cuillère Gourmande Confiture Cerise Noire (Similarity score: 51.35)
- Menz&gasser La Extra (Similarity score: 51.95)
Ingredients List
- Quince
- Pear
- Sugar
- Walnut
- Gelling Agent
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)