Les Recettes de Juliette Confiture extra de fraise a la cassonade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 53 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 53 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 52.1g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Francis Miot Confiture Rhubarbe Fraise (Similarity score: 27.39)
- Lucien Georgelin Confiture Extra Poire Williams À La Vanille (Similarity score: 28.87)
- Confiture De La Creation Confiture Artisanale Rhubarbe (Similarity score: 28.95)
- Lucien Georgelin Confiture Extra De Poires Williams À La Vanille (Similarity score: 29.29)
- Albert Ménès Confiture Extra De Quatre Fruits Rouges (Similarity score: 29.50)
- Maintal Erdbeere Konfitüre Extra (Similarity score: 29.58)
- Albert Ménès Confiture Extra De Pastèque Et De Citron (Similarity score: 29.59)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Fraise Rhubarbe (Similarity score: 31.16)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio (Similarity score: 31.18)
- Dm Bio Bio Hagebutte Fruchtaufstrich (Similarity score: 31.72)
- Dm Hagebutte Fruchtaufstrich (Similarity score: 32.32)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Fraise De Plougastel (Similarity score: 32.39)
- Marie Du Cléray Confiture De Fraise (Similarity score: 32.80)
- Muroise Et Compagnie Ma Confiture Bio Fraise Et Framboise (Similarity score: 32.83)
- Marie Du Cléray Confiture Fraise Et Rhubarbe (Similarity score: 33.40)
Ingredients List
- Strawberry
- Sugar
- Brown Sugar
- Gelling Agent
- Concentrated Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)