Les saveurs de la Drôme Crème brûlée écorces de citron confit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 15.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 15.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 15.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Crème Sucrée Vanillée Uht Sous Pression 27%mg (Similarity score: 8.29)
- Bonne Maman Chocolate Mousse (Similarity score: 9.70)
- Chocolate Mousse With Whole Milk 4 X (Similarity score: 9.76)
- Auchan Crème Sucrée Entière Vanillee (Similarity score: 12.93)
- Bridélice Mousse Desserts Créatifs Saveur Chocolat (Similarity score: 13.63)
- Elle & Vire Professionnel,elle & Vire,savencia Appareil Pour Tiramisu (Similarity score: 13.86)
- Alsace Lait Préparation Pour Tiramisu (Similarity score: 14.96)
- Auchan Crème Entière Sucrée Et Vanillée (Similarity score: 15.10)
- Bonne Maman Chocolate Mousse (Similarity score: 16.23)
- Bûche Glacée Chocolat Praliné (Similarity score: 17.53)
- Chocolate Mousse Desserts (Similarity score: 17.61)
- Glücksklee Glücksklee Sahne Finesse (Similarity score: 18.26)
- Schlagsahne Wärmebehandelt (Similarity score: 19.71)
- Cora Crème À Fouetter (Similarity score: 19.79)
- Milfina Schlag Sahne Crème Chantilly (Similarity score: 20.00)