Bridélice Mousse Desserts Créatifs Saveur Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1231kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1231kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crème Entière Sucrée Et Vanillée (Similarity score: 3.72)
- U Crème Sucrée Vanillée Uht Sous Pression 27%mg (Similarity score: 9.65)
- Ja! Sprühsahne (Similarity score: 11.94)
- Milsani Schlagsahne (Similarity score: 11.94)
- Elle & Vire Professionnel,elle & Vire,savencia Appareil Pour Tiramisu (Similarity score: 12.52)
- Les Saveurs De La Drôme Crème Brûlée Écorces De Citron Confit (Similarity score: 13.63)
- Monoprix Bio,monoprix Crème Fraîche Fluide (Similarity score: 14.87)
- Elle & Vire,savencia Elle & Vire Crème Épais Entière (Similarity score: 15.28)
- Elle & Vire Crème Entière Épaisse (Similarity score: 15.28)
- Bridélice Bridelice : Crème Entière Fluide Uht (Similarity score: 15.77)
- Mlékárna Kunín Smetana Ke Slehani (Similarity score: 15.97)
- Milfina Schlagobers (Similarity score: 16.03)
- Mark Brandenburg Schlagsahne (Similarity score: 16.22)
- Cora Crème À Fouetter (Similarity score: 16.29)
- Penny,valbontà Panna Da Montare Uht (Similarity score: 16.42)
Ingredients List
- Light Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Propellent Gas
- Emulsifier
- Stabiliser
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)