Les Sens du Terroir Confiture de lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 59.67741935483871% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.7% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Confitures À L'ancienne Confiture De Lait (Similarity score: 6.10)
- Orkla Nidar Alban Seigmenn (Similarity score: 21.89)
- Sainte Lucie Nappage Caramel Au Lait (Similarity score: 25.61)
- Sibamba Uvetta Gigante (Similarity score: 29.94)
- Kopo Kopo Pomme Fraise (Similarity score: 31.30)
- Sponge Rock Planter Inc Gourmet Nut, Dark Chocolate Covered, Cranberries, Blueberries & Cherries (Similarity score: 31.51)
- Organic Agave Chocolate Sauce (Similarity score: 33.18)
- Very Fudge Dessert Toppings (Similarity score: 33.72)
- Fatina,murano Zenzero Ricoperto Con Cioccolato Extra Fondente (Similarity score: 34.34)
- Sirope De Yacón (Similarity score: 38.95)
- Casino Les Doodingues (Similarity score: 39.59)
- Le Comptoir De Mathilde Caramel Au Lait (Similarity score: 40.12)
- Chivers Ginger Jam (Similarity score: 41.42)
- Nestlé Extrême Brownie Coeur Fondant (Similarity score: 42.49)
- U Saveurs, U Confiture De Lait De Normandie (Similarity score: 43.71)
Ingredients List
- Milk
- Cane Sugar
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)