Nestlé Extrême brownie coeur fondant
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1239kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1239kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.3803g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.38g |
| Saturated Fat | 9.2958g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 28.169g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Honeycomb Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 15.47)
- Nestlé Kaktus 4 Friends, Erdbeer (Similarity score: 15.69)
- Picard 8 Cœurs Glacés (Similarity score: 17.49)
- Pain Au Raisin Aop (Similarity score: 19.78)
- Sponge Rock Planter Inc Gourmet Nut, Dark Chocolate Covered, Cranberries, Blueberries & Cherries (Similarity score: 20.07)
- Coffee (Similarity score: 20.38)
- Panettone Sans Gluten Bio (Similarity score: 21.82)
- Crème Brûlée (Similarity score: 24.21)
- Melty Chocolate Fudge Pud (Similarity score: 25.89)
- Ad Visor Van Leeuwen, Vegan Ice Cream, Coconuts & Cashews, Salted Caramel (Similarity score: 26.10)
- Panettone Festoso Panettone (Similarity score: 29.99)
- Cowbelle,aldi Real Dairy Cream Uht (Similarity score: 30.02)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 30.32)
- Tartelettes Fraises (Similarity score: 30.73)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 30.81)
Ingredients List
- Water
- Chocolate Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Egg Yolk
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Biscuit
- Butter
- Wheat Starch
- Cocoa Powder
- Sugar
- Cream Powder
- Condensed Skimmed Milk
- Salt
- Humectant
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Extract
- Reconstituted Skimmed Milk
- Fat
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)