lidl Burger Meat Vacuno
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 53.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Burger Meat De Vacuno (Similarity score: 0.00)
- Biobio Bio Rinderhack, Zum Braten (Similarity score: 15.15)
- Gut Ponholz Hackfleisch, Rind (Similarity score: 18.85)
- Brooklyn Town Hamburguesas (Similarity score: 18.94)
- Brooklyn Town Burgers Wagyu Deluxe Size L (Similarity score: 18.95)
- Simply Roundy's Organic Sour Cream (Similarity score: 21.14)
- Chocalate Chip Cookie Dough (Similarity score: 23.71)
- Passion Growers Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 25.12)
- Deca & Otto Deca & Otto, Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 25.12)
- K Purland Schweine Hackfleisch Zum Braten (Similarity score: 25.63)
- Purland Hackfleisch Gemischt, Zum Braten (Similarity score: 25.63)
- Mcconnell's Ice Cream Inc Churros Con Leche, Ice Cream (Similarity score: 26.14)
- Tesco British Chicken Thighs (Similarity score: 27.29)
- Skotidakis Greek Yogurt (Similarity score: 27.30)
- La Gioia Bella,le Fromager Des Halles Burrata Basilico (Similarity score: 27.36)