Brooklyn Town Burgers Wagyu Deluxe Size L
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 18.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.2g |
| Saturated Fat | 9.21g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 53.23699421965318% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.2% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 0.04g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brooklyn Town Hamburguesas (Similarity score: 0.68)
- Tesco British Chicken Thighs (Similarity score: 15.22)
- Lidl Burger Meat Vacuno (Similarity score: 18.95)
- Lidl Burger Meat De Vacuno (Similarity score: 18.95)
- La Gioia Bella,le Fromager Des Halles Burrata Basilico (Similarity score: 22.23)
- Chocalate Chip Cookie Dough (Similarity score: 24.27)
- Biobio Bio Rinderhack, Zum Braten (Similarity score: 24.44)
- Coconut Almond Swirl Ice Cream (Similarity score: 25.41)
- Franprix Burrata (Similarity score: 25.62)
- Skotidakis Greek Yogurt (Similarity score: 26.47)
- Mcconnell's Ice Cream Inc Churros Con Leche, Ice Cream (Similarity score: 26.67)
- Tesco British Chicken Drumsticks (Similarity score: 29.25)
- Sainsbury's 15% Fat British Beef Mince (Similarity score: 30.62)
- Boucherie St Clément Entrecôte (Similarity score: 30.79)
- Pepperidge Farm Milano Dark Chocolate (Similarity score: 31.92)