lidl Carne picada bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.2g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 36.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Bio Preparado De Carne Picada De Vacuno (Similarity score: 2.87)
- Meine Fleischerei,eberswalder Rinderhackfleisch, Zum Braten (Similarity score: 7.61)
- Coles Mince (Similarity score: 12.67)
- Andouillette Au Canard (Similarity score: 12.72)
- Andouillette Au Canard (Similarity score: 12.79)
- Bio&bien Élevés 2 Steaks Hachés (Similarity score: 17.69)
- Ardealul Ardealul Pate Porc Cu Ciolan Afumat (Similarity score: 18.32)
- Roti De Porc Cuit (Similarity score: 18.88)
- Carrefour 6 Merguez De Volailles Halal (Similarity score: 18.98)
- Migros Filet De Canard (Similarity score: 19.01)
- Popy Andouillette Herbe (Similarity score: 20.03)
- Porc Fermier Porc Fermier (Similarity score: 21.93)
- Pâtes Fraiches De Provence Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 22.96)
- Auchan Cuisse De Poulet Découpé (Similarity score: 23.77)
- Aurora Le Fettuccine Egg Pasta (Similarity score: 24.35)