Pâtes Fraiches De Provence Ravioli au boeuf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.32g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.32g |
| Saturated Fat | 0.72g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30.379746835443033% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.4% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0.88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.9mg |
| Sugars | 1.13g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour 6 Merguez De Volailles Halal (Similarity score: 13.53)
- Migros Filet De Canard (Similarity score: 15.47)
- Tiradell Makaron Gryczany Rurki (Similarity score: 15.62)
- Nos Régions Ont Du Talent Pomme De Terre Salardaise (Similarity score: 16.12)
- Mélange De Céréales Et Légumineuses (Similarity score: 16.84)
- Baxters Lentil And Bacon Soup (Similarity score: 17.95)
- Ebly Blé Naturel (Similarity score: 18.13)
- Morrison, Morrisons Toasties Wholemeal Bread (Similarity score: 18.14)
- Uncle Ben's Riz Complet (Similarity score: 19.18)
- Tofu Soyeux (Similarity score: 19.56)
- Andouillette Au Canard (Similarity score: 20.08)
- Andouillette Au Canard (Similarity score: 20.18)
- Dr Oetker Ristorante Pizza Pollo (Similarity score: 20.67)
- Lidl Carne Picada Bio (Similarity score: 22.96)
- Porc Fermier Porc Fermier (Similarity score: 23.24)
Ingredients List
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)