Lidl Confiture de lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 73.07692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.1% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 20 |
| Sodium | 80.000001192092mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 37g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lucien Georgelin Confiture De Lait (Similarity score: 0.00)
- Confiture Au Lait De Normandie (Similarity score: 5.66)
- Confiture Au Lait De Normandie (Similarity score: 5.66)
- Auchan Confiture De Lait (Similarity score: 5.66)
- Auchan Double (Similarity score: 12.55)
- Coop Cornet Glacé Chocolat (Similarity score: 15.32)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 17.55)
- Farm Rich Farm Rich, Sweet Shop, Mini Ice Cream Desserts, Lemon Tarts (Similarity score: 18.59)
- Casino Maxi Bâtonnets Citron Meringué Sauce Citron Enrobage Chocolat Blanc Éclats De Meringue X4 (Similarity score: 18.80)
- Dolly Madison Ice Cream Bars (Similarity score: 19.74)
- Good Humor, Unilever Good Humor, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Bar With Chocolatey Coating (Similarity score: 21.15)
- Marks & Spencer 4 Chocolate &vanilla Ice Cream Cones (Similarity score: 21.74)
- Nestle Extrême Mini Cookies Pécan (Similarity score: 22.93)
- Loacker (Similarity score: 23.39)
- Auchan Glace Citron Meringué (Similarity score: 23.47)
Ingredients List
- Condensed Milk
- Sterilized Cream
- Cane Sugar
- E150
- Milk Proteins
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)