Marks & Spencer 4 chocolate &vanilla ice cream cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.77181208053692% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 30.4g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Almond Helado De Chocolate Con Almendra Sabor Vainilla (Similarity score: 12.51)
- Toupargel 4 Batonnets Geants Panna Cotta Fruits Rouges (Similarity score: 14.03)
- Tartelette Poires Amandes (Similarity score: 14.61)
- U Bâtonnets Folie De Saveur Lactée Sauce Fruits Rouge (Similarity score: 16.10)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 16.42)
- Sundaes Best Hot Fudge Sauce (Similarity score: 17.06)
- Casino Bio,casino Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.12)
- Leclerc Bavarois Fruits Rouges (Similarity score: 17.51)
- Merl Verpoortoccino (Similarity score: 18.06)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 470ml (Similarity score: 18.51)
- Carrefour Double Banana Caramel Banane Caramel (Similarity score: 18.70)
- Marque Repère, Délisse Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 19.21)
- High Road Ice Cream (Similarity score: 19.23)
- Auchan Confiture De Lait (Similarity score: 19.41)
- Confiture Au Lait De Normandie (Similarity score: 19.41)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Hazelnut
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Dextrose
- Emulsifier
- E471
- Butterfat
- Stabiliser
- Sugar Double Cream
- Wheat Flour
- Vegetable Oil
- In Varying Proportions Condensed Skimmed Milk
- Glucose Syrup
- Soft Brown Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)