lidl Tarte à la Normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.30769230769231% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.3% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's, Ice Cream, Coffee Caramel Buzz (Similarity score: 7.04)
- Road Trip Dark Chocolate Almond Ice Cream (Similarity score: 9.33)
- Atelier Georget Tarte Normande (Similarity score: 11.98)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 14.77)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 14.80)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Gluten Free Organic Ice Cream Cookies, Cherry Cheesecake (Similarity score: 14.82)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 15.15)
- Häagen Dazs,general Mills Caramel Chai Latte (Similarity score: 15.18)
- Häagen Dazs Barista Collection (Similarity score: 16.16)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 16.25)
- Lemon Tarte (Similarity score: 16.34)
- Cow Belle Chocolate & Vanilla Flavored Classically Sweet Chocolate And Vanilla Flavored Ice Cream Delicately Sandwiched Between Two Artificially Flavored Vanilla And Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 16.44)
- Ice Cream, Brownies A La Mode (Similarity score: 16.91)
- Daim,r&r,r&r Ice Cream,coolice Ice Cream (Similarity score: 17.62)
- Caramel Malt Ice Cream With Almond Toffee Pieces, Fudge Fish & A Caramel Swirl, Caramel Malt (Similarity score: 17.87)