Light ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 4.76g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 42.84428442844285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.8% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 103mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.74)
- Smith Dairy Products Company Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 12.92)
- Ice Cream (Similarity score: 13.20)
- Premium Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.34)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 13.83)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 16.19)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 17.78)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 18.06)
- Lowes Foods Chocolate Peanut Butter Swirl Premium Ice Cream (Similarity score: 18.08)
- Butter Pecan Flavored Ice Cream With Roasted Pecans, Butter Pecan (Similarity score: 18.34)
- Peanut Butter Cup Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 18.51)
- Thrive Frozen Nutrition Inc Real Ice Cream (Similarity score: 19.52)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 19.98)
- Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 20.15)
- Caramel Coyote Premium Ice Cream, Caramel Coyote (Similarity score: 20.46)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- Tapioca Starch
- E412
- E410
- E407
- Retinyl Palmitate
- Skimmed Milk
- Fudge Revel
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut Butter Cups
- Whey
- Maltodextrins
- Whey Protein
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)