Limited edition premium selections cookie jar ice cream, cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 131mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 131mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rocky Mountain Pies Meringue Pie (Similarity score: 6.10)
- Supervalu Inc Stone Ridge Creamery, Real Ice Cream, Cinnamon Cookie Swirl (Similarity score: 8.60)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.06)
- Premium Rich Ice Cream Blended With Buttered Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 9.46)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Coppenrath & Wiese Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 10.82)
- Ice Cream (Similarity score: 11.75)
- Julie's Organic Juliette Sandwiches (Similarity score: 13.34)
- Horeca Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 16.25)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.87)
- Vanilla Cake & Cookie Dough Frozen Dessert, Vanilla (Similarity score: 16.95)
- Phin & Phebes Ice Cream, Toasted Green Tea (Similarity score: 18.95)
- Eclair Au Chocolat X2 (Similarity score: 19.68)
- Peanut Butter Ice Cream With Strawberry And Graham Cracker Swirls, Peanut Butter, Strawberry (Similarity score: 19.88)
- Cookie Butter Ice Cream Blended With Speculoos Cookie Pieces (Similarity score: 19.89)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Peanut Butter Cookie (Similarity score: 20.09)
Ingredients List
- Milk
- Skimmed Milk Powder
- E412
- E471
- E466
- E433
- E407
- E410
- Cream
- Sugar
- Peanut Butter Cookie Swirl
- Chocolate Cookies
- High Fructose Corn Syrup
- Graham Flavor Base
- Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)