Rocky Mountain Pies Meringue Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.21g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.21g |
| Saturated Fat | 5.15g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.690843155031736% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 21.32g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Limited Edition Premium Selections Cookie Jar Ice Cream, Cookie (Similarity score: 6.10)
- Premium Rich Ice Cream Blended With Buttered Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 8.45)
- Supervalu Inc Stone Ridge Creamery, Real Ice Cream, Cinnamon Cookie Swirl (Similarity score: 11.34)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.88)
- Julie's Organic Juliette Sandwiches (Similarity score: 12.93)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Coppenrath & Wiese Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 15.31)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.97)
- Ice Cream (Similarity score: 16.46)
- Gourmet Cookies (Similarity score: 17.45)
- Horeca Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 17.63)
- Vanilla Cake & Cookie Dough Frozen Dessert, Vanilla (Similarity score: 18.42)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Peanut Butter Cookie (Similarity score: 21.06)
- Peanut Butter Ice Cream With Strawberry And Graham Cracker Swirls, Peanut Butter, Strawberry (Similarity score: 21.15)
- Eclair Au Chocolat X2 (Similarity score: 21.20)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato, Sea Salt, Caramel (Similarity score: 21.62)
Ingredients List
- Water
- Contains Less Than 2% Of
- Skimmed Milk
- Margarine
- E330
- Lemon Pulp Cells
- Salt
- Dextrose
- Lime Juice Concentrate
- E410
- E406
- Sugar
- Lemon Oil
- Lime
- Sodium Citrate
- E339
- Lime Oil
- E336i
- Colour
- Cider Vinegar
- Artificial Flavouring
- E200
- High Fructose Corn Syrup
- E282
- E211
- Flour
- Strawberry
- Partially Hydrogenated Palm Oil
- Modified Starch
- Egg Yolk
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)