Linda Ellen's Bakery Linda ellen's bakery, upside down cake, pineapple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 28.53470437017995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 275mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 275mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kalo Foods Llc Carrot Mini Loaf (Similarity score: 20.59)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Boston Cream (Similarity score: 23.54)
- Pancakes (Similarity score: 28.36)
- Harris Teeter Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 28.46)
- Fresh & Easy Pie (Similarity score: 28.57)
- Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 28.90)
- Pain Aux Raisins Et La Canelle (Similarity score: 32.11)
- Bonneterre 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 32.13)
- Legendary Baking Pumpkin Pie (Similarity score: 33.32)
- Super Slice Lemon Bread (Similarity score: 33.66)
- Topgel Pastel De Nata (Similarity score: 33.74)
- 12" Pie With Apples And Cinnamon Swirled With Caramel And Topped By Streusel, Apple Caramel (Similarity score: 36.71)
- Mini Pancakes (Similarity score: 36.74)
- Ica Ica Rödbetssallad (Similarity score: 37.61)
- Ese Sandwich Sándwich (Similarity score: 38.33)
Ingredients List
- Pineapple
- Milk Powder
- Baking Powder
- Salt
- Vanilla Extract
- Sugar
- Flour
- Water
- Egg
- Palm Shortening
- Soya Oil
- Invert Sugar
- Cherry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)