Pancakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.68421052631579% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.7% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 17.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Pancakes (Similarity score: 18.97)
- Pain Aux Raisins Et La Canelle (Similarity score: 21.98)
- Sodebo Auvergnate (Similarity score: 22.49)
- Meijer Macaroni Salad (Similarity score: 23.91)
- Meijer Inc Macaroni Salad (Similarity score: 23.91)
- Wrap Houmous Falafel (Similarity score: 25.24)
- Country Harvest Grains + Fibres With Chia Loaf (Similarity score: 25.62)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 27.50)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 27.50)
- Boni Pizza Hawai (Similarity score: 27.55)
- Ese Sandwich Sándwich (Similarity score: 27.63)
- Sill Gratin De Poisson (Similarity score: 27.98)
- Linda Ellen's Bakery Linda Ellen's Bakery, Upside Down Cake, Pineapple (Similarity score: 28.36)
- Delhaize Salade D'oeufs (Similarity score: 28.75)
- Topgel Pastel De Nata (Similarity score: 28.76)