Lipari Foods Operating Company Llc Salmon fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 816kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 816kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.35g |
| Saturated Fat | 3.54g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 28.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beef Stew Meat (Similarity score: 11.77)
- Angus Beef Flap Meat Steak (Similarity score: 11.82)
- Casino Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 13.17)
- Monoprix Pavés De Saumon Atlantique Sans Arête (Similarity score: 14.05)
- Maître Coq La Pintade Les Éleveurs De Nos Régions (Similarity score: 15.29)
- Cuisse De Poulet Label Dejointe (Similarity score: 16.55)
- Icewind Bio Lachsfilets (Similarity score: 17.71)
- K Bio Lachsfilet, Tiefgefroren (Similarity score: 17.71)
- Gut Bio Lachsfilets Naturbelassen (Similarity score: 17.72)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 18.69)
- Gut & Günstig Norwegische Lachsfilets Naturbelassen (Similarity score: 18.93)
- Edeka,gut & Günstig, Gut & Günstig Norwegische Lachsfilets Naturbelassen (Similarity score: 18.93)
- Gut & Günstig, Edeka Norwegisches Lachsfilet (Similarity score: 18.93)
- Followfish Filets D'anchois (Similarity score: 19.03)
- Followfish Bio Lachs Filets (Similarity score: 19.03)
Ingredients List
- Salmon Fillet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)