Beef stew meat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 816kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 816kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.35g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.67393058918483% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Angus Beef Flap Meat Steak (Similarity score: 8.06)
- Rôti De Veau (Similarity score: 8.86)
- Lipari Foods Operating Company Llc Salmon Fillets (Similarity score: 11.77)
- Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 12.41)
- Organic Grass Fed Beef (Similarity score: 17.72)
- New York Strip Steak 100% Grassfed Beef, New York Strip Steak (Similarity score: 18.31)
- Grassfed Organic Beef (Similarity score: 18.31)
- Organic Beef Strip Steak (Similarity score: 18.68)
- Mercadona Chuleta De Lomo De Cerdo (Similarity score: 18.78)
- Pavés De Saumon (Similarity score: 19.51)
- Cosmos Foods Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 19.51)
- Pur Boeuf 8 Steaks Hachés (Similarity score: 19.62)
- Pre Pre, New York Beef Strip Steak (Similarity score: 20.78)
- British Beef Roadting Joint (Similarity score: 21.02)
- Tendre & Plus Brochette (Similarity score: 21.48)