Little fella cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.19g |
| Saturated Fat | 14.16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.27166178317288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.3% |
| Saturated Fat Value | 14.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 257mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 257mg |
| Sugars | 1.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pepperidge Farm Pastry Blueberry (Similarity score: 18.69)
- Pepperidge Farm Pastry Cherry (Similarity score: 21.23)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.24)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 22.24)
- Strawberry Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.24)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Strawberry Spreadable Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.24)
- Big Y, Big Y Foods Inc Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 22.24)
- Market Pantry Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 22.24)
- Picard 8 Feuilletés Emmental, Pâte Feuilletée Pur Beurre (Similarity score: 22.89)
- Kroger Kroger, Blossom Flower Shaped Pastry, Caramel Apple (Similarity score: 24.90)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 25.79)
- Monoprix Gourmet,monoprix,casaro Del Re Burrata Di Bufala (Similarity score: 27.57)
- Les Artisans Du Bio Ravioles Fromages Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 28.19)
- Amore Alfredo Sauce (Similarity score: 28.26)
- Frozen Power Salted Caramel (Similarity score: 28.68)
Ingredients List
- Cream Cheese
- E965
- Cage Free Eggs
- Heavy Cream
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)