Pepperidge farm pastry blueberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.49g |
| Saturated Fat | 7.87g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.867214236824104% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 258mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 258mg |
| Sugars | 11.24g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger Kroger, Blossom Flower Shaped Pastry, Caramel Apple (Similarity score: 7.96)
- Pepperidge Farm Pastry Cherry (Similarity score: 10.07)
- Croissants Amandes (Similarity score: 17.88)
- Little Fella Cheesecake (Similarity score: 18.69)
- Les Délices Des 7 Vallées Mini Beignets Fourrés Framboise (Similarity score: 20.04)
- Gecchele Treccia Con Crema Pasticcera E Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 21.47)
- Antico Casale,il Fornaio Del Casale Treccia,crema Pasticcera E Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 21.47)
- Hood Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.07)
- Big Y, Big Y Foods Inc Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 22.52)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 22.52)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Strawberry Spreadable Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.52)
- Market Pantry Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 22.52)
- Strawberry Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.52)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.52)
- Specialty Bakers Llc Specialty Bakers, Pumpkin Whipped Creme Pie (Similarity score: 22.73)
Ingredients List
- Made From
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Contains 2 Percent And Less Of
- E330
- E471
- Soya Lecithin
- Turmeric And Annatto Extracts For Color
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Blueberry
- Vegetable Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)