Little Moons Mochi glacé Thé vert Matcha
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.56338028169014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.6% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Little Moons 6 Mochi Creme Glacée Thé Vert 192g (Similarity score: 0.00)
- Talenti Key Lime Pie Special Batch Gelato, Key Lime Pie (Similarity score: 10.00)
- Ice Cream, Grandma's Apple Pie (Similarity score: 10.61)
- French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.94)
- French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.94)
- Talenti Chocolate Chip Cookie Dough Gelato (Similarity score: 10.97)
- San Bernardo San Bernardo, Italian Escapes, Raspberry Swirl Italian Cheesecake (Similarity score: 11.13)
- Winn Dixie Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- Little Moons Mochi Vanille (Similarity score: 11.58)
- Little Moons Soft Mochi & Gelato Ice Cream Madagascan Vanilla 6 X (192g) (Similarity score: 11.58)
- San Bernardo Tiramisu With Real Mascarpone Cheese Premium Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Tillamook Extra Rich And Creamy, Silky French Custard Ice Cream (Similarity score: 12.33)
- Nestlé Cônes Framboise Double Crème (Similarity score: 12.43)
Ingredients List
- Milk
- Stabiliser
- Tapioca Flour
- Salt
- Sugar
- Rice Flour
- Water
- Cream
- Trehalose
- Green Tea
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)