French vanilla premium ice cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.052219321148826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 20.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 0.00)
- Organic Craft Ice Cream (Similarity score: 6.35)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 6.71)
- Black Raspberry Flavored Premium Ice Cream With Dark Chocolate Chunks, Black Raspberry Chocolate (Similarity score: 7.98)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 8.46)
- Vanilla Incredible Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.65)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.95)
- San Bernardo San Bernardo, Italian Escapes, Raspberry Swirl Italian Cheesecake (Similarity score: 9.64)
- Éclairs (Similarity score: 10.60)
- Tarte Abricot (Similarity score: 10.60)
- Ice Cream, Grandma's Apple Pie (Similarity score: 10.84)
- Little Moons Mochi Glacé Thé Vert Matcha (Similarity score: 10.94)
- Little Moons 6 Mochi Creme Glacée Thé Vert 192g (Similarity score: 10.94)
- Glencourt Inc Ice Cream Strawberries & Cream (Similarity score: 10.97)
- 365 Everyday Value Toasted Coconut & Black Sesame Ice Cream, Toasted Coconut & Black Sesame (Similarity score: 11.20)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural Flavouring
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Egg Yolks
- E471
- E412
- E410
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)