Little Moons Yuzu ice cream mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 61.194029850746254% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.2% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mm's Vanilla With Chocolate Swirl Fun Ice Cream Cups (Similarity score: 5.51)
- Banana Ice Cream With Crushed Pineapple, Chocolate Fudge Pieces And A Strawberry Swirl, Banana Split, Pineapple, Chocolate Fudge, Strawberry Swirl (Similarity score: 6.07)
- Coolhaus Fresh Mint Leaf Ice Cream With Brown Sugar & Dark Chocolate Chips, Dirty Mint Chip (Similarity score: 7.95)
- Ice Cream (Similarity score: 8.27)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.77)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.77)
- Carte D'or Carte D'or Glace Crème Glacée Chocolat Noir 1200ml (Similarity score: 10.15)
- Black Jack Cherry Premium Ice Cream With Diced Cherries And Fudge Pieces (Similarity score: 10.54)
- Mountain Huckleberry Flavored Premium Ice Cream Swirled With A Ribbon, Mountain Huckleberry (Similarity score: 10.59)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.90)
- Vanille Eiscreme (Similarity score: 11.16)
- Mucci Chocolat À La Crème Fraîche Et Au Lait Frais (Similarity score: 11.20)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.25)
- Carte D'or,unilever Carte D'or Glace Crème Glacée Chocolat Noir 900ml (Similarity score: 11.52)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 11.61)
Ingredients List
- Milk
- Stabiliser
- Tapioca Flour
- Natural Colours
- Salt
- Soya
- Rice Flour
- Water
- Cream
- Trehalose
- Wheat Starch
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)