Lobo Panko Japanisches Paniermehl Grob 200 G Tempura Lobo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.7g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 1.0460251046025106% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 1% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 83.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83.2mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wheat Pita Bread (Similarity score: 19.37)
- Sauce Kebab (Similarity score: 20.94)
- Majestic Garlic Majestic Sprouted Hummus, Cilantro Jalapeno (Similarity score: 22.02)
- Sprouted Hummus (Similarity score: 22.02)
- Majestic Garlic Inc Sprouted Hummus (Similarity score: 22.02)
- Majestic Garlic Majestic Sprouted Hummus (Similarity score: 22.02)
- Eat Gluten Free Tagliatelle Aux Oeufs Sans Gluten (Similarity score: 22.06)
- Rudi's Organic Soft Pretzels (Similarity score: 22.34)
- Archer Farms Whole Wheat Thin Pizza Crusts (Similarity score: 23.22)
- Thin Wheat Pizza Crust, Wheat (Similarity score: 23.22)
- Essential Everyday Thin Wheat Pizza Crust (Similarity score: 23.22)
- Shoyu Flavor Red Rice Ramen, Shoyu (Similarity score: 23.44)
- Gommes Sans Sucres (Similarity score: 25.31)
- Gommes Sans Sucre (Similarity score: 25.31)
- Ener G Ener G, Brown Rice Loaf (Similarity score: 26.64)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Corn Starch
- Tapioca Starch
- Sugar
- Salt
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)