Majestic Garlic Inc Sprouted Hummus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 6.261717285339332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -5 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Majestic Garlic Majestic Sprouted Hummus, Cilantro Jalapeno (Similarity score: 0.00)
- Majestic Garlic Majestic Sprouted Hummus (Similarity score: 0.00)
- Sprouted Hummus (Similarity score: 0.00)
- Wheat Pita Bread (Similarity score: 11.33)
- Thin Wheat Pizza Crust, Wheat (Similarity score: 15.41)
- Archer Farms Whole Wheat Thin Pizza Crusts (Similarity score: 15.41)
- Essential Everyday Thin Wheat Pizza Crust (Similarity score: 15.41)
- Sauce Kebab (Similarity score: 21.18)
- Lobo Panko Japanisches Paniermehl Grob 200 G Tempura Lobo (Similarity score: 22.02)
- Rudi's Organic Soft Pretzels (Similarity score: 23.93)
- Shoyu Flavor Red Rice Ramen, Shoyu (Similarity score: 25.87)
- Hacendado Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 26.68)
- Carrefour Pain De Campagne Aux Noix (Similarity score: 28.19)
- Creamette, Nwpc Creamette, Penne (Similarity score: 28.56)
- Ronzoni Rotini (Similarity score: 28.56)
Ingredients List
- Sprouted Raw Garbanzo Beans
- Blend Of Cold Pressed Olive Oil And Safflower Oil
- Cold Milled Flaxseed
- Milled Cumin
- Curry Turmeric
- Sea Salt
- Lemon Juice
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)